Hide

Lost Your Password?

Close

Close

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

>Error! Invalid email address

Back to log-in

Close

Kraljevo - Grad otvorenog srca

Kraljevo je grad bogate istorije i kulture, na čijoj teritoriji je pre 8 vekova nastala moderna srpska država i zato su nezaobilazne turističke destinacije prilikom obilaska grada i okoline srednjovekovni manastiri Žiča i Studenica, srednjovekovna tvrđava Maglič i arhitektonski biser uklesan u steni – Gornja isposnica Svetog Save.

Sam grad je zanimljivo arhitektonski rešen i predstavlja pravu pešačku oazu jer su i centralni gradski trg i ulice koje polaze iz njega zatvorene za saobraćaj. U pečackoj zoni nalazi se veliki broj kafića, barova, poslasticarnica i picerija, ali i prodavnica u kojima se prodaju najprestižnije svetske robne marke. Za duge šetnje idealno je i uređeno šetaliste kraj reke Ibar na kojoj se nalazi nekoliko splavova kafića gde mozete popiti kafu ili piće i odmarati u lepotama prirode na samo par stotina metara od centralne gradske vreve.

Kraljevo se nalazi u centralnom delu Srbije, na sto sedamdesetom kilometru od Beograda. Smešteno je u kotlini koju obrazuju reke Ibar i Zapadna Morava, i čini granicu između dve različite oblasti – blagih valjevskih i šumadijskih planina na severu i oštrog kopaoničkog i starovlaškog masiva na jugu.

Saobraćajni položaj grada Kraljeva veoma je povoljan. Pravcem zapad – istok preseca je prostrana, plodna dolina Zapadne Morave. Ovom dolinom vode važne železničke i drumske komunikacije. Od Kraljeva ka istoku vodi železnička pruga i drum u pravcu Kragujevca i dalje dolinom Velike Morave. Ovim dolinama vodi železnička pruga međunarodnog značaja Beograd – Niš – Skoplje, odnosno Niš – Sofija – Istanbul. U pravcu zapada prema Čačku i Užicu grad Kraljevo se vezuje za drumsku i železničku magistralu Beograd – Bar. U tom pravcu preko Priboja i Rudog vodi saobraćajna veza sa Bosnom i Hercegovinom na zapad.

Turisticke destinacije

Mataruška Banja

Prve goste Mataruška Banja primila je još krajem 19.veka. Od tada do danas bila je domaćin i onima kojima je trebalo lečenje ali i onima kojima je trebao odmor jer pored lekovitih mineralnih voda koje se iskorišćavaju u terapijske svrhe, ova banja poseduje i neverovatnu prirodu i mnoštvo drugih zanimljivosti u svojoj okolini, te je veoma interesantna turistima.

Pored svega toga, njen položaj je takođe čini posebno atraktivnom jer se nalazi na svega 8 kilometara od Kraljeva, saobraćajno je veoma dobro povezana, te se do nje može doći vrlo lako i brzo iz bilo kojeg kraja Srbije. Kroz centar Mataruške Banje protiče Ibar pored koga se nalazi jedan od najvećih i najlepših parkova u Srbiji.

Klima koja vlada Mataruškom Banjom umereno je kontinentalna, te kao takva pruža dobrodošlicu svojim gostima u bilo koje doba godine. Ipak za razliku od glavnih odlika ove klime koje vlada celim Raškim područjem, u samoj Mataruškoj Banji ispoljava se nešto drugačija mikro-klima. Ona je prijatnija od klime njene okoline jer je sama Mataruška Banja drugačija od gradskih naselja, okružena prirodom, šumama, bujnom vegetacijom, te kao takva njena mikro-klima ima odlike planinske klime. Naime, temeperature su malo niže nego u obližnjim gradovima, te su stoga leta mnogo prijatnija u samoj Banji.

Mataruška Banja ima najjaču sumpornu vodu u Srbiji, temperature 42-51 stepen celzijusa. Njena lekovita dejstva kao i savremena medicinska oprema i visokostručni kadar daju izvanredne rezultate u lečenju mnogih bolesti.

Bogutovačka Banja

Bogutovačka Banja nalazi se 23 km južno od Kraljeva na šumovitim padinama planine Troglav, na 520 m nadmorske visine.

Umereno-kontinentalna klima, nezagađena životna sredina okružena šumovitim obroncima okolnih planina i reka Lopatnica pružaju izvanredne uslove za lečenje, odmor i rekreaciju.

Lekovita mineralna voda temperature 25-27 stepeni pomaže u lečenju mnogih oboljenja.

Manastir Žiča

Žiča je jedan od najznačajnjih srpskih srednjovekovnih manastira. Zadužbina je Stefana Prvovenčanog koji je u njoj i krunisan 1217.godine.

Za razliku od većine naših manastira koji su građeni u teško pristupačnim predelima, Žiča se nalazi u plodnoj ravnici, na samo 6 km od Kraljeva prema Mataruškoj Banji. Zato je u svojoj bogatoj istoriji pretrpela mnoga rušenja. Rušili su je i palili Tatari, Turci i Nemci u dva navrata ali je svakoga puta obnavljana. Poslednju temeljnu rekonstrukciju doživela je nakon zemljotresa 1987. godine, kada joj je vraćen autentični izgled iz 13. veka.

Pre devet godina u sklopu obeležavanja 8 vekova od postojanja manastira uređen je ceo manastirski kompleks koji danas predstavlja prvoklasni turistički lokalitet.

Po predanju je u manastiru Žiča krunisano sedam srpskih kraljeva a prilikom svakog krunisanja otvarana su nova vrata kroz koja je prolazio samo krunisani vladar, pa bi ta vrata potom odmah bila zazidana. Zato Ziču zovu i sedmovrata. Iako postoje nedoumice o broju krunisanih kraljeva nesporna je istorijska činjenica da je sedam vladara iz loze Nemanjića krunisano pod žičkim pečatom a da je u samom manastiru stolovalo nekoliko sprskih patrijarha.

Manastir Studenica

Manastir Studenica jedan je od najstarijih i najvećih srpskih srednjovekovnih manastira.

Udaljen je 60 km od Kraljeva. Na 50. kilometru od grada u varošici Ušće, koja se nalazi na magistralnom putu koji vodi ka Novom Pazaru skreće se u desno i nastavlja još 11 km asfaltiranim putem do manastira.

Studenica je zadužbina velikog župana Stefana Nemanje, utemeljivača srpske države i rodonačelnika moćne vladarske dinastije Nemanjića. Pod starateljstvom njegovog sina Save koji je bio I iguman manastira i prvi srpski arhiepiskop, Studenica postaje kulturni, duhovni i medicinski centar srednjovekovne Srbije. U Studenici se nalaze mosti Stefana Nemanje i njegovih sinova Vukana i Stefana Prvovenčanog.

Manastir je građen mešovitim romaničkim i vizantijskim stilom čiji je splet proizveo novi arhitektonski izraz poznat pod nazivom raška škola. Zidovi su sagradjeni od belog mermera i izgledaju zaista monumentalno. Posebno su zanimljive freske koje je slikao u to vreme jedan od najboljih vizantijskih slikara. Pored Bogorodičine crkve manastirski kompleks obuhvata I crkvu Nikoljaču, zatim kamenu trpezariju izgrađenu u vreme Svetog Save, veliki zvonik iz 13. veka, kao i ostatke nekoliko manjih crkva. Severno od trpezarije su konaci u kojima se nalazi riznica studeničkog blaga. Manastir je od 1986. godine pod zaštitom UNESKO-a.

sr_RS
en_GB sr_RS